روستای سلمان آباد ورامین

اطلاعات روستا

نام روستا : سلمان آباد

بخش : جواد آباد

جمعیت : 1000 نفر

مساحت : -1 کیلومتر مربع

نام دهیار : .

بازدید ها: 1316

توضیحات روستا

توضیحات :

 

سلمان آباد کجاست؟

سلمان‌آباد،روستایی از توابع بخش جوادآباد شهرستان ورامین در استان تهران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۰۰۰ نفر (۲۲۰خانوار)با اتباع  است.فاصله  سلمان آباد از ورامین ۱۹ کیلومتر از جواد اباد۱۵ کیلومترو از شهرستان پیشوا۱۰ کیلومتر استو دهیاری این روستا سال۸۳ تاسیس شده و اهالی روستا های خالی از سکنه(مصطفی اباد-علی اباد-حسین اباد)  و همچنین  بخشی از بهره برداران اراضی کشاورزی  شریف اباد نیز در سلمان آباد ساکن هستند.

جاذبه های گردشگری سلمان اباد

روستای سلمان  آباد  به دلیل تاریخچه کهن، جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری داشته که در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

قلعه حسن خان زارع،قلعه امیرخان و قلعه نورالله خان با قدمتی بیش از ۲۰۰سال،مجموع قنات ها،کوه کچ و پل تاریخی رودخانه فصلی  و رشته کوه زیبای که  ازجمله نکات  قابل تامل و استثنایی در این رشته کوه وجود گوش ماهی ها-فسیل ها و اثرات وجود دریا در منطقه سلمان اباد است و همچنین  وجود چشمگیر سنگ های سیلیس و داشتن سه دهنه بزرگ با خاک بنفش و قرمز است، غاری در آن وجود دارد که در دیواره های آن اسکلت انسان وجود دارد.

 

کسب و کار ساکنان روستای سلمان آباد

 ساکنان روستای سلمان آباد با تولید فرآورده های لبنی همچون قره قوروت و ماست محلی در کنار دامداری و برخی از فعالیت های کشاورزی زندگی خود را می گذارند.کشاورزی این روستا زعفران-پسته و...است.مساحت اراضی کشاورزی  این روستا۱۵۰۰هکتار و با توجه به اینکه اهالی این روستا عشایری میباشند دارای چند مزرعه دیگر خارج از منطقه  هستند که شامل :مزرعه سه لومان ابسرد-مزرعه قلا دره پلور و مرتع گل زرد در دشت لار است.

نام آوران بزرگ در روستای سلمان آباد

سلمان اباد  دارای ۲۰۰معلم،۱۰شهید والا مقام عشایری و غیرعشایری است و چند تن نویسنده  و شاعر و روئسای ادارات  است.

رسومات  مردم روستای سلمان اباد

رسم قبا پوشان:در این مراسم اهالی روستا برای کمک به زندگی عروس وداماد پول جمع اوری میکردند و به زوج میدادند.

رسم ختم:در گذشته تا چهلم متوفی  در یک خانواده ،اهالی روستا اجازه پخت و پز به آن خانواده را نمیدادند و هر روز طعام برای  انها میبردند.

رسم کمک در کشاورزی:کشاورزان  در فعالیت های کشاورزی مانند:درو، کاشت و ...و فعایت های دامی و عشایری به یکدیگر کمک میکنند.

روستا های همجوار سلمان آباد

محمد اباد عرب ها- طاهر اباد-حاجی اباد-حصارمهتر

مطالبات و مشکلات روستا:جدایی از بخش جواد اباد و پیوستن له بخش مرکزی پیشوا به دلیل مسافت نزدیکتر/محرومیت از  آب رودخانه/عرض کم جاده و خط راه اهنی که زمین های کشاورزی روستا را به دو بخش تقسیم کرده است