اجرای پروژه مجتمع توریستی بوم گردی در روستای هزارساله خاوه

خبر تاریخ خبر: 1397/03/12

دهیار روستای خاوه ورامین از اجرای پروژه مجتمع توریستی بوم‌گردی با اعتباری بالغ‌بر 25 میلیارد ریال در آینده نزدیک در این روستا خبر داد.


به گزارش خبرگزاری فارس از ورامین، ابوالقاسم تاجیک پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از پروژه‌های این روستا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جمعیت روستای خاوه طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، بالغ‌بر یک هزار و 180 نفر است و اغلب ساکنین روستا کشاورز هستند.

وی بیان کرد: یعنی حدود ۸۰ درصد ساکنین روستای خاوه کشاورز، ۱۵ درصد دام‌پرور و پنج درصد هم سایر مشاغل را عهده‌دار هستند.

دهیار روستای خاوه با بیان اینکه 70 درصد بافت روستای خاوه قدیمی و سنتی است، تصریح کرد: روستای خاوه 300 خانوار را که اکثریت بومی با قومیت‌های تاجیک، احمدی و معصومی هستند را در خود جای‌داده است.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ اجتماعی، کمترین نزاع و اختلافات در این روستا است، بیان داشت: اختلاف‌ها در روستای خاوه، طبق روال قدیم و سنتی و به‌صورت کدخدا منشی رفع می‌شود و اکثر مواقع مناقشات و اختلافات با پادرمیانی بزرگان و ریش‌سفیدان حل‌وفصل می‌شود.

تاجیک در خصوص اقدامات عمرانی در این روستا گفت: خیابان شهید مجتبی تاجیک این روستا به‌طور کامل جدول‌گذاری و آسفالت شد و بلوار اصلی که فرسوده شده بود با آجرفرش‌های سنتی بازسازی و ترمیم‌ شده است.

دهیار روستای خاوه بابیان اینکه روستای خاوه قدمتی بالای هزار سال دارد، اظهار کرد: از آنجا که کشاورزی و دام‌پروری در روستاها به حاشیه کشیده شده است و روستای خاوه که قدمت حدوداً هزار سال دارد، به لحاظ جاذبه‌های توریستی و تاریخی که در این روستا وجود دارد، از این‌سو ساکنین روستا برای کسب درآمد به سمت تولیدات سنتی روی آورده و محصولات خانگی و ساخت دست خود را به توریست‌ها می‌فروشند.

وی بابیان اینکه درصدد ساخت یک کارگاه قالی‌بافی در این روستا هستیم، بیان داشت: ساخت کارگاه قالی‌بافی و خیاطی در برنامه کاری دهیاری و شورای اسلامی قرار دارد تا بانوان روستایی مشغول به کار می‌شوند.

تاجیک از اجرای پروژه مجتمع توریستی بوم‌گردی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: سرمایه‌گذارانی برای اجرای طرح بومی گردی در این روستا قرار است فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

دهیار روستای خاوه تصریح کرد: خاوه روستایی است که به‌عنوان هدف گردشگری شهرستان ورامین ایجادشده است و به لحاظ اینکه سه شهرستان را در برمی‌گیرد، از جذابیت خاصی برخوردار است و تنها مکانی است که می‌توان یک مجتمع توریستی و گردشگری برای درآمدزایی تأسیس کرد که مشرف‌ به سه شهرستان پاکدشت، پیشوا و قرچک است.

وی خاطرنشان کرد: برای احداث این مجتمع توریستی بوم‌گردی اعتباری بالغ‌ بر 25 میلیارد ریال در نظر گرفته‌شده است و حدود ۱۵۰ نفر به‌طور مستقیم می‌توانند اشتغال در این مجتمع داشته باشند.

تاجیک در پایان متذکر شد: زمین این پروژه حدود ۹ هکتار است که در این پروژه بوم‌گردی پیست اسب‌دوانی، شترسواری و بیابان‌گردی، ۴۰ خانه‌ بوم‌گردی همراه با رستوران‌های سنتی و حمام و محل ماساژ و رصدخانه در این مجتمع وجود دارد که باعث جذب توریست داخلی و خارجی خواهد شد.

اطلاعات

نویسنده : فاطمه سالاري

منبع : خبرگزاری فارس

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.