حسین نوش آبادی :مدت ها از ظرفیت کشورهای آفریقایی غافل بودیم/ توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی در دستور کار دولت باشد

خبر تاریخ خبر: 1402/04/22

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدت ها از ظرفیت کشورهای آفریقایی غافل بودیم، گفت: باید توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی در دستور کار دولت باشد.

حسین نوش آبادی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به سفر رییس جمهور به سه کشور آفریقایی گفت: مدت ها بود که از حوزه آفریقا غافل بودیم یعنی دیپلماسی خارجی در دهه گذشته به دلیل بحث برجام و چگونگی ارتباط با غربیان بسیار از موقعیت هایی که می توانستیم از آفریقا برای بهبود روابط اقتصادی و تجاری و فرهنگی مان داشته باشیم، غافل بود در صورتی که قاره سیاه ظرفیت های بسیار فراوانی برای مبادلات اقتصادی و تجاری دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشورهای آفریقایی به دلیل شرایط اقلیمی که دارند، نیازمند کالاهای ما هستند؛ ما نیز به دلیل اینکه این کشورها ظرفیت های تجاری بالایی دارند باید تقویت ارتباط با آنها را در حوزه سیاست خارجی و اقتصادی مان در دستور کار قرار دهیم. هر وزیری باید مسئول یک کمیسیون مشترک اقتصادی شود. با توجه به تعدد کشورهای آفریقایی باید چندین وزیر متکفل کمیسیون های مشترک شوند. پیشنهاد ما این است که در سفرهایی که رییس جمهور حضور دارند نسبت به ایجاد تحرک اقتصادی و تشکیل کمیسیون های مشترک اقدام شود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بر تحرک خارجی تاکید کردند. در حال حاضر نیز دولت و رییس جمهور با سفرهای خارجی ای که دارند این تحرک را آغاز کرده اند. باید این حرکت ادامه داشته باشد، دستگاه های اجرایی و سایر دستگاه ها باید پیگیر توافق نامه هایی که در سفرها منعقد می شود، باشند. نباید این سفرها در حد سفر باقی بماند.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بحث استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی کشور نیز گفت: وزارت خارجه و سایر دستگاه ها باید از ظرفیت مجلس در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کنند، گروه های دوستی پارلمانی را فعال کنند و در این سفرها از این گروه ها و همچنین ظرفیت مجلس استفاده کنند.

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.