نوش‌آبادی: سیاست رفع تنش‌ها با همسایگان باید استمرار داشته باشد

خبر تاریخ خبر: 1402/03/11

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس با تاکید بر اینکه استمرار روابط با کشورهای همسایه و آسیا باید در دستور کار دولت باشد، گفت: وزارت خارجه در یک سال گذشته نزدیک شدن ما با همسایگان، رفع کدورت‌ها و تنش‌ها و موانع را در دستور کار قرار داده که باید تداوم و استمرار داشته باشد.

حسین نوش آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عملکرد وزارت خارجه و گسترش ارتباطات با کشورهای همسایه و آسیا گفت: این رویکرد جدید و اقدامی تحولی در نوع خود بوده که وزارت خارجه انجام داده است. در سنوات گذشته بیشترین نگاه به غرب معطوف می‌شد و درگیر بحث برجام و موضوعات اروپا بودیم به همین دلیل خیلی از امتیازات منطقه‌ای و قاره ما به دلیل فقدان ارتباط مناسب و پیوسته از دست رفت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اعتماد به غربی ها در بحث برجام به حداقل رسید و برجام ابتر ماند، لاجرم نگاه به منطقه و توسعه روابط با همسایگان و شرق در دستور کار وزارت خارجه قرار گرفت. علاوه بر این با تاکیداتی که مقام معظم رهبری داشتند مبنی بر اینکه وزارت خارجه تحولی در آن بخش ایجاد کند، بحث ارتباط بیشتر با همسایگان در دستور کار قرار گرفت و موضوع رفع تنش‌ها و موانع ارتباط سیاسی با کشورها دنبال شد که موفقیت آمیز هم بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: در این بین برخی از کشورها واسطه شده و میانجیگری کردند. به دنبال آن بعد از ۱۴ سال توقف رابطه مجدد ما با عربستان احیاء شد. همچنین بخش مهمی از تنش‌ها با کشورهای عربی به حداقل رسید که نتیجه آن را در بیانیه اخیر آنها دیدیدم. روابط ما با شرق و آسیا بیشتر شده و با روسیه و چین به عنوان دو کشور بزرگ و عضو شورای امنیت سازمان ملل افزایش پیدا کرده است. این موضوع از اول نگاه رهبری هم بود. این نوع برخورد در نوع خود یک اتفاق مناسب و مبارکی است و نگاه تحولی بود که دولت آن را از سال گذشته پیگیری کرده است.

نوش آبادی ادامه داد: نزدیک شدن ما به همسایگان و رفع کدورت‌ها و تنش‌ها و موانع در طول این یک سال گذشته در دستور کار وزارت خارجه قرار گرفته که به ثمر هم نشسته است منتها باید تداوم داشته و استمرار هم پیدا کند. نه اینکه بگوییم به دلیل برقراری رابطه با کشورهای منطقه دیگر خیالمان راحت است. باید این روابط مرتب به روز شده و ارتباط مستمرتر، عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تا تضمینی برای استمرار این روابط را داشته باشیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید روابط سیاسی مقدمه روابط اقتصادی، تجاری، فرهنگی، امنیتی و حقوقی باشد، گفت: نباید تنها برقراری روابط را محدود به افتتاح سفارتخانه‌ها و فعال شدن نمایندگی های سیاسی کرد چون اینها تنها بخشی از کار است. باید بستر و زمینه توسعه روابط اقتصادی و اجتماعی فراهم شود که در شرایط فعلی به آن نیاز داریم. سهم ما از تجارت با همسایگان و کشورهای منطقه کم است. الان حجم تجارت خارجی کشورهای همسایه ۱۵ گانه ۲۰۰۰ میلیارد در سال است که اگر سهم ۱۰ درصد آن را به سمت خود بیاوریم ۲۰۰ میلیارد دلار می‌شود و پنج برابر ارزش فروش نفت خام است. ما باید این نگاه تحولی را داشته باشیم، در این صورت نیازی به غرب نخواهیم داشت.

نوش آبادی در پایان گفت: البته ما دشمنی با غرب نداریم و روابطمان را با آنها خواهیم داشت. باید نگاه به آفریقا و آسیا و آمریکای لاتین هم باشد. منتها در درجه اول اولویت ما روابط با همسایگان و آسیا و بعد کشورهای دیگر است.

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.