هشدار مدیریت بحران ورامین به وقوع آتش سوزی در در مزارع غلات

خبر تاریخ خبر: 1400/03/10

رئیس مدیریت بحران ورامین بیان کرد:با توجه به افزایش دمای هوا و همزمان با شروع شدن برداشت محصول جو و گندم،از کشاورزان درخواست می شود تا از اقداماتی که احتمال آتش سوزی را بیشتر می کند پیشگیری می کند و هرچه زودتر نسبت به جمع آوری محصولات اقدام کنند.

هشدار مدیریت بحران ورامین به وقوع آتش سوزی در در مزارع غلات

علیرضا ابراهیمی روز یک شنبه به خبرنگاران گفت:هر سال،در اوایل خرداد ماه،عملیات برداشت گندم و جوی شهرستان ورامین شروع می شود که این اقدام با بالا رفتن دمای هوا همزمان شده است و این امر احتمال آتش سوزی در مزارع غلات را افزایش می دهد.

ایشان گفت:آتش سوزی در مزارع گندم و جو متفاوت است با سایر آتش سوزی ها ،زیرا به دلیل خشکی کامل محصول ،آتش با سرعت زیادی در سطح مزارع گسترش پیدا میکند و باعث می شود  تا پیش از رسیدن عوامل آتش نشانی،در کمترین زمان کل محصول نابود شود.

رئیس مدیریت بحران ورامین افزود:اگر در زمان وقوع آتش سوزی،وزش باد هم وجود داشته باشد ،سایر مزارع هم به راحتی به آتش کشیده می شوند و باعث به وجود آمدن خسارت جبران ناپذیری می شود .

وی همچنین گفت:از علل وقوع آتش سوزی در مزارع که می توان به آن اشاره کرد انباشته شدن کاه و کلش و باقی مانده محصول در مزارع است   پس کشاورزان باید هرچه سریعتر نسبت به جمع آوری محصول کاه و کلش از سطح مزارع اقدام کنند .

ابراهیمی بیان کرد : کشاورزان باید ضمن حفظ آمادگی، در هنگام برداشت محصول نسبت به ایجاد جاده دسترسی در مزارع، سرعت دادن به کار برداشت، ذخیره آب در حوضچه‌های مصنوعی، در دسترس گذاشتن ادوات کشاورزی نظیر تراکتور، جلوگیری از قرار گرفتن اشیاء براق در مزارع و تعبیه کپسول‌های آتش نشانی در مزرعه نیز اقدام کنند

وی گفت:از مردم و رهگذران درخواست می شود تا در زمان عبور از حاشیه مزارع گندم و جو ،از پرتاب کردن آتش سیگار خودداری کرده یا در نزدیکی این مزارع آتش روشن نکنند چون که یک آتش کوچک ،در کمترین مدت تمام محصول یک مزرعه را از بین خواهد برد.

وی افزود: اگر از هر هکتار زمین زیر کشت گندم، ۶ هزار کیلوگرم محصول با قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم ۵ هزارتومان برداشت شود، در صورت بروز آتش‌سوزی، ۳۰ میلیون تومان محصول از بین  خواهد رفت

رئیس مدیریت بحران ورامین اظهار داشت:طی روز های اخیر چندین مورد آتش سوزی در مزارع غلات ورامین اتفاق افتاده است که با حضور یافتن عوامل آتش نشانی این آتش سوزی ها مهار شد.

در سال زراعی جاری بیش از ۲۴ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت گندم و جو رفته است.

ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است

اطلاعات

نویسنده : پریسا آذری

منبع : خبرگزاری ایرنا

تبلیغات

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.