انتظار مشتریان نفت ایران در نتیجه مذاکرات وین

خبر تاریخ خبر: 1400/02/09

مذاکرات وین برای بازگشت آمریکا به برجام و احیای آن در حال اجرا است و در کنار آن ایران نیز در تلاش است تا در کنار پیشرفت مذاکرات ، بازیابی بازارهای نفتی خود را نیز مورد توجه قرار دهد .

این موضوع آنجا بیشتر خودنمایی کرد که در یکی از دوره های مذاکرات ((امیرحسین زمانی نیا )) ، معاون وزیر نفت همچنین با ((محمد بارکیندو)) در وین دیدار کرد .

رفتار سایر تولید کنندگان نفت نیز از خبر بازگشت نفت ایران در آینده ای نزدیک به بازارهای نفت جهانی خبر میدهد. لازم به ذکر است در این میان تعدادی از خریداران سنتی نفت ایران منتظر نتیجه مذاکرات نماینده اند و آنگونه که روز پیش از این اعلام کرده بود ، چین به عنوان اصلی ترین مشتری ایران ، واردات نفت از کشورمان را افزایش داده است.

بنابر گزارشات رویترز صادرات نفت خام ایران به چین چهار درصد افزایش داشته است و در چندماه گذشته این میزان از صادرات بی سابقه بوده است. همینطور برای از سرگیری تجارت نفتی خود با کشور های آسیایی تماس میگیرد.

در این شرایط ، هند نیز که به نتیجه بخش بودن مذاکرات در وین امیدوار است ، ایران را در لیست کشور هایی آورده است که در سال جاری میلادی به عنوان صادر کننده نفت در این کشور خواهد بود.

همچنین سایر خریداران نفتی ایران در انتظارند تا سیگنال های مثبت را از وین دریافت کنند و با رفع تحریم ها به جمع مشتریان نفت ایران بازگردند.

در حالی که تحریم ها هنوز وجود دارند ، در 6 ماه گذشته صادرات نفت ایران افزایش داشته است . این افزایش تا آنجا است که برخی از رسانه ها از صادرات بالای یک میلیون بشکه در روز سخن میگویند .

البته یک میلیون بشکه با صادرات ایران بعد از رفع تحریم ها فاصله زیادی دارد و با رفع تحریم ها مقامات نفتی ایران اعلام کرده اند که به سرعت می توانند  که به تولید و صادرات پیش از تحریم ها بازگرداند.

آمار های وزارت نفت نشان میدهد ایران بعد اجرایی شدن برجام روزانه تا 4.8 میلیون نفت و میعانات گازی تولید می کرده است که حدود 3 میلیون بشکه آن صادر می شده است.

این در شرایطی است که پیش از برجام صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز رسید اما ایران توانست ، اما ایران توانست به سرعت و ظرف 4 ماه ، صادرات و بازار های صادراتی نفت خود را بازیابی کند.

همچنین این بار ایران در تلاش است تا همزمان با رفع موانع بر سر احیای برجام ، توان تولید صادرات خود را تقویت کند و آنگونه که مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پیش از این اعلام کرده بود ، این شرکت که 80 درصد نفت ایران را تولید می کند ، در کمتر از 24 ساعت می تواند به تولید حداکثری پیش از تحریم ها برسد.

علاوه بر بازگشت نفت ایران به بازار های جهانی می توان امیدوار بود که امنیت انرژی در جهان افزایش پیدا کند و با اتفاقاتی مانند بسته شدن کانال سوئز قیمت نفت با نوسانات شدید مواجه نشود .

ایران ثابت کرده است که با سرعت می تواند با دیپلماسی نفتی خود ، سهمش را از بازار های جهانی پس بگیرد . در این میان برداشته شدن تحریم ها و رفع موانع اهمیت ویژه دارد.

اطلاعات

نویسنده : پریسا آذری

منبع : خبرگزاری ایرنا

تبلیغات

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.