تعطیلی 40 واحد تولید شن و ماسه در پاکدشت

خبر تاریخ خبر: 1399/10/15

40 واحد تولید شن و ماسه به دلیل افزایش آلایندگی هوا تعطیل شد و 144 واحد بدلیل نداشتن مجوز و پروانه در سال جاری بعد از گرفتن اخطار پلمپ شد.

محمودرضا سعید پور با توجه به افزایش میزان آلایندگی هوا در چند اخیر روز بیان کرد:
هم اکنون به دلیل عدم وزش جریان باد و جابه جایی هوا از نیمه دوم آذر ماه تا نیمه اول دی ماه شاهد پدیده وارونگی دما و آلودگی هوا در منطقه هستیم .
وی بیان کرد: به دلیل افزایش آلودگی هوا به کلیه واحدهای معدنی کارخانجات شن ماسه و بتن و واحدهایی که به دلیل نداشتن فیلتراسیون سهمی  در ایجاد آلودگی دارند اخطار و ابلاغیه تعطیلی طی هفته گذشته داده شده است.
در ادامه بیان کرد: تا مساعد شدن شرایط هوا 40 واحد تولید شن و ماسه و آسفالت پاکدشت که تعطیل شده اند اجازه فعالیت ندارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: در 9 ماهه امسال هزارو440 مورد پایش و نظارت توسط بازرسان محیط زیست انجام شده است 
در شرایط قرمز براساس مصوبات کمیته اضطرار آلودگی الویت پایش با معادن کارخانه های تولید شن و ماسه و آسفالت  کارگاه های تولید بتن ریخته گری ذوب فلزات و رنگرزی است.
این را هم اضافه کرد که مهم ترین دلیل تشدید آلودگی در پاکدشت کانون های متحرک و تردد خودروهای سنگین و سبک در جاده ترانزیتی و بین المللی شرق استان تهران است که بخاطر استفاده از گازوئیل و تولید دی اکسید گوگرد باعث بیشترین آلودگی در هوای این منطقه میشود.
وی بزرگترین تولیدکننده آلودگی هوا در پاکدشت را نیروگاه تولید برق شهرستان اعلام کرد و گفت: با همکاری مسئولان این نیروگاه و با تغییر سوخت مصرفی از سوخت های فسیلی به گاز طبیعی از میزان آلایندگی این نیروگاه کاسته است.
نیروگاه برق شهدای پاکدشت طی 9 ماه ابتدای سال از گاز طبیعی استفاده میکند ولی با سرد شدن هوا مجبور به استفاده از گازوئیل البته با کیفیت 4 بورو میشود که با نمونه برداری دوره ای از 8 دودکش نیروگاه و سنجش سوخت مصرفی در آزمایشگاه میزان آلایندگی این نیروگاه به طور مستمر کنترل میشود.
وی در آخر از شناسایی 144 واحد بدون مجوز و پروانه در سال جاری خبر داد و افزود: بعضی از این واحد ها به دلیل ایجاد آلایندگی و پس از دریافت اخطار با پلمپ کردن از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری شد.

 

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.