مدیرکل امور گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی: ورامین قابلیت کشت گلخانه‌ای میوه‌های وارداتی را دارد

خبر تاریخ خبر: 1397/11/23

مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دشت ورامین این ظرفیت وجود دارد که بتوانیم محصولاتی که وارد کشور می‌شود را در گلخانه‌های این منطقه کشت کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از قرچک، غلامرضا تقوی مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از گلخانه‌های شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا در خصوص فعالیت‌های گلخانه‌های منطقه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز در دشت ورامین حضور پیدا کردیم تا کارگروه ویژه تولید میوه‌های گرمسیری در گلخانه و بسیاری از محصولاتی که در سبد میوه مردم است تشکیل دهیم و مقداری از این محصولات از طریق واردات تأمین می‌شود و در دشت ورامین این ظرفیت وجود دارد که بتوانیم محصولاتی که وارد کشور می‌شود را در گلخانه‌های این منطقه کشت کنیم.

وی گفت: علت انتخاب منطقه این بود که بر اساس مطالعات فنی که انجام شد، نشان داد اگر قرار است محصولات و میوه‌های گرمسیری در گلخانه کشت شود دشت ورامین یکی از بهترین مناطق است که معتدل گرم است چراکه در مناطق سردسیر هزینه تولید بالا است و در مناطق گرمسیر هم نیاز به احداث گلخانه است.

مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کشت میوه‌های گرمسیری در دشت ورامین می‌تواند اشتغال فراوانی را در منطقه تأمین کند.

وی تصریح کرد: کشت گلخانه‌ای و ترویج آن از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی است که تأکید بر تأمین اقلام به‌خصوص در بخش کشاورزی در کشور تولید و از واردات جلوگیری شود و این مهم باعث خواهد شد که اشتغال و  جلب سرمایه‌گذاری و هم رونق‌بخش کشاورزی در بازار رخ دهد.

تقوی بیان داشت: در جلسه‌هایی که برگزار می‌شود باید محصولات اولویت‌بندی شده و در یک بخش تحقیقاتی کارهای تحقیقی انجام شود و بعد بحث تورهای ترویجی و مکان‌هایی که قبلاً توسط بخش خصوصی اجراشده است می‌تواند یک پایلوت‌هایی باشد که بتوانیم بعدها برای ترویج این محصولات کمک بگیریم.

مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد:  سه جزء اصلی این برنامه تولیدکنندگان و کسانی که در حوزه‌ی بازار فعال هستند و بخش اجرا مثل وزارت جهاد کشاورزی و بخش تحقیقات کشاورزی استان تهران که این پروژه‌ها را برنامه‌ریزی و اجرایی خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم باکارهای ترویجی که انجام می‌شود مثل همایش‌های یک‌روزه، گردهمایی‌های ترویجی،  بتوانیم این موضوع را در سال ۹۷ و ۹۸ تحقق‌بخشیم.

اطلاعات

نویسنده : Maryam yousefi

منبع : خبرگزاری فارس

تبلیغات

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.