پیگیری فارس نتیجه داد بازدید فرماندار پیشوا از قلعه ایرج/ پایگاه حفاظت به‌زودی در منطقه مستقر می‌شود

خبر تاریخ خبر: 1397/11/09

طی چند روز گذشته خبری در خصوص بی‌توجهی به قلعه ایرج منتشر شد که در نتیجه آن فرماندار پیشوا و جمعی از مسؤولین شهرستان به بازدید این اثر باستانی رفتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از پیشوا، حسین عباسی فرماندار شهرستان پیشوا به همراه سیروس جعفری معاون سیاسی انتظامی فرمانداری، مجید ژاله‌نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان‌های پیشوا، ورامین و قرچک و جمعی از خبرنگاران از منطقه باستانی قلعه ایرج بازدید کرد.

در این بازدید حسین عباسی در خصوص تاراج دیوارها و خاک قلعه ایرج اظهار داشت: قلعه ایرج یکی از محوطه‌های باارزش پیشواست که در روستای عسگرآباد عباسی واقع‌شده و حدود 180 هکتار وسعت دارد و دارای اهمیت فراوانی برای مسؤولان شهرستان است.

فرماندار شهرستان پیشوا بابیان اینکه قلعه ایرج بهترین منطقه برای جذب گردشگر به شهرستان است، افزود: مدیرکل محوطه‌ها، بافت‌ها و بناهای تاریخی کشور نیز در این منطقه حضور پیدا کردند و در آینده نزدیک پایگاه پژوهشی و حفاظتی قلعه ایرج در منطقه مستقر می‌شود. 

وی ادامه داد: خاک‌برداری و ایجاد شکاف روی دیواره‌ها به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد و هیچ فعل و انفعالی در این  منطقه صورت نمی‌گیرد.

عباسی گفت: کسانی که به آثار باستانی و تاریخی توجه دارند در انعکاس اخباری که از این حوزه به دست آن‌ها می‌رسد، دقت عمل لازم را داشته باشند و اخبار را از منابع معتبر دریافت کنند و در صورت امکان قبل از انعکاس، از منطقه موردنظر بازدید کنند.

وی با تقدیر از حساسیت گروه‌های مختلف نسبت به محوطه‌های تاریخی و آثار باستانی خاطرنشان کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه افراد مورد وثوق جامعه هستند و انتظار می‌رود دقت بیشتری در انعکاس وقایع و رویدادها داشته باشند و مطالب درست و واقعی را منعکس کنند.

کاوش، حفظ و احیای آثار تاریخی مستلزم ورود بخش خصوصی است

مجید ژاله‌نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک نیز بابیان اینکه قلعه ایرج متعلق به دوره ساسانی است، اظهار داشت: این بنا به‌عنوان یک پایگاه و قلعه نظامی برای آموزش جنگجویان و نیز محافظت از کاروان‌های عبوری از این منطقه ایجادشده است.

وی با اشاره به استقرار یگان حفاظت و مراقبین آثار باستانی در قلعه ایرج، افزود: تا سال 91 این یگان در منطقه مستقر بود ولی به دلیل کمبود نیرو و سرباز این پایگاه تعطیل شد و حفاظت به‌صورت دوره‌ای به مراقبان آثار سپرده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک با اشاره به اینکه شکایت‌های زیادی در آن زمان از سوی کشاورزان و همچنین مسؤولان میراث فرهنگی به بخشداری وقت صورت گرفت، افزود: کشاورزان خواستار تعیین تکلیف بحث ذخیره‌سازی آب و اخذ مجوز احداث استخر بودند که در این رابطه با نظر کمیته فنی مقرر شد پس از مطالعات کارشناسی و در صورت عدم آسیب به لایه‌های قلعه ایرج این استخرها تحت نظارت کارشناسان احداث شود.

وی بابیان اینکه در حال حاضر عرصه داخلی قلعه ایرج کاربری کشاورزی دارد، ادامه داد: در سال 94 با توجه به کمبود آب، کشاورزان تقاضای احداث استخر برای ذخیره‌سازی آب را دادند که به دلیل آسیب احتمالی به لایه‌های این بنای باستانی محل کشمکش بسیاری قرار گرفت.

ژاله‌نیا قلعه ایرج را یک سازه باستانی باعظمت دانست که جای کاوش و بررسی بسیار زیادی دارد، گفت: متأسفانه در این زمینه با کمبود اعتبار مواجه و نیازمند ورود بخش خصوصی به حوزه کاوش و نگهداری از آثار تاریخی و احیا و رونق گردشگری اثر در این منطقه هستیم.

وی بابیان اینکه کشاورزی سنتی مغایرتی با ضوابط حفاظتی اثر ندارد و بلامانع است، تصریح کرد: کشاورزان در زمان‌های گذشته به‌رغم مخالفت هیئت واگذاری به عرصه داخلی قلعه ورود کرده و با کشت روی  زمین‌های عرصه داخلی قلعه ایرج برای خود حق آب و گل ایجاد کرده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پیشوا با اشاره به انعکاس خبر وجود زباله‌ها در محوطه قلعه ایرج، گفت: در این محوطه چیزی به نام زباله وجود ندارد و فقط نخاله‌های ساختمانی است که به‌صورت غیرمجاز و شبانه و طی پروسه چندین ساله در ضلع دیواره جنوبی اثر ذخیره‌شده است که در سال جاری بخش اعظمی از این نخاله‌ها توسط دهیاری و شورای اسلامی روستا بارگیری شده و فقط بخش اندکی مانده که آن‌هم از محوطه اثر حمل و به منطقه دیگری منتقل خواهد شد.

وی در واکنش به ادعای خاک‌برداری از قلعه ایرج اظهار کرد: به‌هیچ‌عنوان هیچ خاک‌برداری از عرصه صورت نگرفته و گزارشی مبنی بر تخریب دیواره و خاک‌برداری داده نشده است و آن ترددی هم که در آن محل اتفاق می‌افتد ماشین‌هایی هستند که کودهای حیوانی را برای تقویت خاک کشاورزی استفاده می‌کنند.

ژاله‌نیا خاطرنشان کرد: سیستم دوربین مداربسته که در روستا نصب‌شده عملاً این فرصت را از افراد سودجو می‌گیرد که بخواهند کامیون‌های حمل نخاله را به داخل قلعه منتقل کنند و به شورای اسلامی روستا نیز اعلام کرده‌ایم که در صورت مشاهده چنین مواردی به اداره میراث اطلاع داده تا طرح شکایت صورت بگیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پیشوا یادآور شد: در دیدار مدیرکل محوطه‌ها، بافت‌ها و بناهای تاریخی کشور در 25 دی‌ماه از این قلعه باستانی، وی نیز خبر تخریب این اثر را رد کرد و قول مساعد جهت تأمین اعتبار پایگاه پژوهشی و حفاظتی قلعه ایرج را داده است.

اطلاعات

نویسنده : Maryam yousefi

منبع : خبرگزاری فارس

تبلیغات

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.