ساعت حرکت قطار شهری ورامین - تهران - قرچک - پیشوا - گرمسار امروز

خبر تاریخ خبر: 1402/07/06

در این صفحه آخرین تغیرات ساعت حرکت قطار ورامین تهران در سال 1401 و سال 1402 اطلاع رسانی می گردد - ورامین نامه

اصلاحیه برنامه حرکت بهار 1402 27/03/1402 لغایت 31/03/1402

اصلاحیه برنامه حرکت بهار 1402 27/03/1402 لغایت 31/03/1402

 

 

ساعت حرکت قطار شهری  ورامین - تهران - قرچک - پیشوا - گرمسار  امروز 27 خرداد ماه 1402

 

ساعت حرکت قطار تهران ورامین پیشوا

تاریخچه راه آهن در ایران

نخستین خط راه آهنی که در ایران ساخته شد ، خط راه آهن بندر انزلی – پیربازار است که در سال 1848 میلادی (1226 شمسی ) و به دستور ناصرالدین شاه قاجار صورت گرفت . ناصرالدین شاه به دلیل مسافرت های متعددی که به کشور اروپا داشت  ، تصمیم گرفت برای سهولت در تجارت اولین خط آهن را در گیلان که آن زمان مهم ترین مرکز تجاری ایران بود ، برپا کند . یکی از بزرگترین میراث فرهنگی ایران ، لوکوموتیو همین خط است که بعداز گذشت بیش از 170 سال هنوز در سازمان بنادر استان قرار دارد . تا اواسط دوران رضاشاه خط راه آهن های متعددی مابین شهر ها به وجود آمده بود اما بزرگترین خط آهن سراسری کشور که بندر ترکمن  را به خلیج فارس متصل ساخت ، توسط رضا شاه پهلوی انجام شد و در دوران محمدرضا شاه این خط آهن گسترش پیدا کرده و شهر های بزرگ مانند تبریز ، شیراز ، تهران و... را به هم متصل ساخت .

تاریخچه راه آهن تهران  - مشهد

در تاریخ 17 دی ماه سال 1335 شمسی ، پروژه ساخت وساز راه آهن و ریل های خط تهران – مشهد به پایان رسید و تبدیل به یک شاهکار معماری شد . راه آهن مشهد یکی از بزرگترین ترین پایگاه ها را دارد که برای زائرین حرم امام رضا در نظر گرفته شده است . ایستگاه راه آ هن تهران – مشهد در فروردین ماه سال 1336 رسما شروع به کار کرد .

ورامین ، پیشوا وگرمسار ازایستگاه های پرتردد مسیر تهران – مشهد به شمار می آیند .

تاریخچه راه آهن تهران – ورامین – پیشوا

تاریخچه راه آهن ورامین :

شهرستان ورامین در 56 کیلومتری جنوب شرق تهران قراردارد . این شهرستان به شکل امروزی در سال 1354 در حومه شهر تهران  به وجود آمده وبه دو بخش ، مرکزی شهرستان وبخش جواد آباد تقسیم شده است . همچنین شهرستان ورامین در مسیر خط آهن سراسری تهران – مشهد واقع شده است . استگاه را آهن ورامین از ایستگاه های پرتردد به شمار می آید که سالانه تعداد زیادی زائر را جا به جا می کند .

تاریخچه را آهن پیشوا :

در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران ، شهرستانی به نام پیشوا قرار دارد . شهرستان پیشوا در مسیر راه ابرایشم قدیم است وقدمت تاریخی آن بسیار است وهمچنین  یکی از ایستگاه های خط راه آهن تهران – مشهد است . پیش تر نام این شهرستان به دلیل مقبره متبرکه ، امامزاده جعفر بوده است که با عبور خط راه آهن سراسری ، رضا شاه نام آن را به پیشوا تغییر می دهد.

تاریخچه را آهن قرچک

قرار گرفتن شهرستان قرچک در نزدیکی شهر تهران ( 20 کیلومتری ) آن را تبدیل به یکی از شهرستان های پر طرفدار کرده است که بسیاری از پایتخت نشین ها به دلیل گرانی مسکن در تهران  ، به قرچک آمده اند .

اختصاص قطارتهران - گرمسار 5 همه روزه  / حرکت از تهران ساعت 19:30و مراجعت از گرمسار ساعت 21:00

▪️البته مسافران در ایستگاههای  شهرری ، قرچک ، باقر آباد ، ورامین ، پیشوا و امامزاده هم می توانند از این قطار استفاده کنند .

داستان مترو ورامین

ماجرای متروی ورامین که به مترو تهران ورامین پیشوا معروف می باشد ، از جمله پر فراز و نشیب ترین طرح های کشور می باشد . این پروژه ناکام ! که در طول حیات خود شاهد رفت و آمد های دولت های نهم ، دهم ، یازدهم ، دوازدهم و سیزدهم بوده ولی به سرانجام نرسیده ! یکی از مهمترین مطالبات مردم عزیز شهرستان های ورامین ، پیشوا و قرچک بوده که متاسفانه مورد بی مهری برخی مسئولین و دست اندرکاران قرار گرفته .

متاسفانه علیرغم تصویب پروژه مترو ورامین تهران پیشوا و انجام مقدمات و حتی پیشرفت ساخت پل ها و ایستگاه ها ، در کمال بهت و ناباوری مردم دشت ورامین در دولت آقای روحانی با این عنوان که امکان بهرهبرداری مترو در این منطقه وجود ندارد ، پروژه مترو ورامین تبدیل به پروژه قطار حومه ای تهران - گرمسار (تهران ، ورامین ، پیشوا ، گرمسار)

که هر روزه میتوانید اخبار مشکلات و بی برنامه گی های این قطار حومه ای ورامین را در ورامین نامه و رسانه های محلی ورامین بخوانید . 

امید دوباره مترو در ورامین روشن شد 

با روی کار آمدن دولت آقای رئیسی ، با دستور مستقیم ایشان به مراکز ذیربط ، راه اندازی پروژه مترو ورامین تهران پیشوا مجددا در دستور کار قرار گرفت . علیرغم سنگ اندازی ها و کارشکنی ها و تخلفات برخی افراد خاص ، انجام این پروژه کماکان از طریق مسئولین دنبال میشود .

امیدواریم این بار مردم ورامین بتوانند به حقوق حقه و حداقلی خود در داشتن مترو دست پیدا کنند . راه اندازی مترو ورامین ، پیشوا ، تهران می تواند مشکلات عدیده حمل و نقل مسافر به تهران برای کارمندان ، دانشجویان و ... را حل نماید و همچنین کمک به سبک شدن ترافیک ورودی های شرقی و جنوب شرقی تهران و بالتبع یکی از راهکارهای بالقوه برای مدیریت آلودگی هوای تهران می باشد .

آخرین #اصلاحیه
جدول مسیر قطارهای حومه ای:

#تهران_پیشوا_گرمسار

✍یکی از موارد درخواستی مردم منطقه ثبات برنامه ها بود، ولی هر روز شاهد تغییر هستیم، چرا❓

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.