پیشوا کجاست

خبر تاریخ خبر: 1396/10/25

شهرستان پیشوا در دامنه تپه های طبیعی و در 45 کیلومتری جنوب شرقی استان تهران و در 10 کیلومتری ورامین قرار دارد .

پیشوا که مرکز شهرستان پیشوا می باشد در استان تهران واقع شده است ، شهر پیشوا در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران و در دامنه های طبیعی قرار دارد.

شهر پیشوا در مسیر خط راه آهن تهران – مشهد واقع شده.

پیشوا کجاست

اسم این شهر امام زاده جعفر نیز می باشد و در زمان های گذشته به آن سامنات و سناردک نیز می گفتند.

سناردک

نام سناردک که در زبان پهلوی به معنای " ساحل خشکی " می باشد به دلیل این است که پیشوا یکی از بندرهای کویر ایران محسوب می شود.

سامنات

در دست نویسی تاریخی گرمسار ( خوار) نام شهر امروزی پیشوا را سامنات گذاشته اند . به دلیل دشت وسیع دامنه جنوبی کوه های البرز که بین تهران و سمنان وجود دارد به این شهر سامنات می گفتند.

امام زاده جعفر

امامزاده جعفر

بعد از وقف زمین هایی که در اطراف امام زاده جعفر وجود داشت به دست شیخ خضرالدین جنید رازی و رونق گرفتن منطقه شهر پیشوا با نام امامزاده جعفر شناخته شد و کم کم این نام جایگزین نام های دیگر شد که همچنان نیز برخی از مردم بومی پیشوا را با نام "امامزاده جعفر" یاد میشناسند. در حال حاضر نیز نوادگان شیخ خضرالدین جنید رازی در پیشوا ساکن هستند که به طایفه مشایخ شناخته می شوند و نام بیشتر آن ها جنیدی و اسدی می باشد.

اما دلیل اینکه چرا این نام از ذهن ها پاک شده و به فراموشی سپرده شده نا مشخص است.

بیشتر مردمی که در شهر پیشوا زندگی می کنند مردمان بومی همین منطقه می باشند و به همین دلیل جمعیت آن در سرشماری سال 1395 ، 59184 نفر بود که کم جمعیت محسوب می شود.

شهر پیشوا شهری سرسبز است که بیشتر از یک هشتم گلخانه های کشور ایران در آن وجود دارد.

شهر پیشوا زادگاه نخستین پادشاه ایران یعنی کیومرث  است و قیام 15 خرداد نیز از همین شهر در کنار مرقد جعفر بن موسی شروع شد که در آخر منجر به انقلاب اسلامی ایران شد.

در همه جای این شهر به جز برخی از نواحی جنوبی خاکی مناسب برای کشاورزی و زراعت وجود دارد که اگر آب کافی وجود داشته باشد می توان در تمام زمین ها کشاورزی کرد.

فاصله شهر پیشوا تا تهران 45 کیلومتر و تا سمنان 155 کیلومتر و تا قم 115 کیلومتر است. متاسفانه این شهر فاقد مترو می باشد.

 

اطلاعات

نویسنده : سميه اردستاني

منبع :

تبلیغات

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.