فرونشست ورامین ، استان را تهدید میکند

خبر تاریخ خبر: 1397/08/15

فرونشست ورامین ؛ استان را تهدید میکند


فرونشست ورامین ، استان را تهدید می کند و عزم ملی را میطلبد

سرپرست فرمانداری ورامین گفت : بحران فروشست زمین و خشکی تالاب بندعلیخان شهرستان ورامین ، نه فقط ورامین که کل استان تهران را تهدید می کند و مقابله با آن به عزم تمامی مسئولان استانی و کشوری نیاز دارد.

حسین کاغذلو روز سه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران برگزار شد اظهار داشت : مهمترین اصل در مدیریت بحران ، داشتن شناخت کامل از نقاط ضعف و قوت مناطق است که می تواند در زمان بروز یک مشکل ، از بروز تلفات انسانی و خسارات ناشی از یک حادثه پیشگیری کند.

وی افزود : این که امروز شهرستان ورامین از داشتن سوله مدیریت بحران بی بهره است مشکلی است که باید بر اساس داشته ها و استفاده صحیح از امکانات موجود برطرف شود چرا که نداشتن این اماکن در زمان بروز حادثه می تواند باعث کورشدن گره بحران شود.

وی با اشاره به بروز پدیده فرونشست در دشت ورامین گفت : پدیده فرونشست مشکلی است که امروز نه تنها اراضی کشاورزی و دشت ورامین را با بحران جدی مواجه کرده که به دلیل نزدیکی شکاف های به وجود آمده با راه آهن سراسری تهران مشهد ، می توان حوادث پیش بینی نشده ای را به همراه داشته باشد.

سرپرست فرمانداری ورامین همچنین با اشاره به خطر خشکی کامل تالاب بندعلیخان گفت : این تالاب علاوه بر اینکه زیستگاه شمار زیادی از پرندگان در فصول سرد سال است ، به عنوان حائلی مهم ، از پیشروی کویر جلوگیری می کند.

وی افزود : در سال های اخیر کاهش میزان بارش نزولات جوی و عدم اختصاص حق آبه از محل رودخانه شور و شیرین ، این تالاب را در مرز نابودی کامل قرار داده ، اتفاقی که به بحرانی جدی نه تنها برای شهرستان ورامین که کل استان تهران تبدیل می شود.

کاغذلو تصریح کرد: با خشک شدن این تالاب ، بحران ریزگرد گریبان مناطق وسیعی از استان تهران را گرفته و بخش عظیمی از مراتع جنوب دشت ورامین که محل زمستان گذرانی دام عشایر است نابود می شود.

اطلاعات

نویسنده : سيد حسن دلاوري

منبع : فرمانداری ورامین

نظرات


تمامی نظرات پس از تایید، نمایش داده خواهند شد.